Kuidas teha välibassein.

On tavaks, et basseini valmimisel ei lõigata linti vaid töö tellija lükatakse vette.

Kuidas rajada välibasseini ja mis see maksab. Kuumal suveilmal on hea end basseinis jahutada, ilma et peab sõitma kuskile veekogu äärde. Et välibasseini ehitada, selleks peab olema tahtmine, kopsakas rahakott ja paraja suurusega vaba plats elumaja lähedal. Eestis on tavaks ikka valid päikeseline koht, suurus sõltub nõudlusest ja kasutajate arvust. Selline mõnus ja mõistlik bassein on 4×8 m. Sellise hinna eest võib saada pruugitud auto. Välibassein on luksus, mida Eestis saavad endale lubada rikkad pered. Rootsis on välibassein üpris tavaline keskklassi kodudeski.

Kuidas materjali valida.-Töö algab alati augu kaevamisest. Süvendi suurus sõltub sellest, kui sügavat basseini soovitakse, kas meetrist või veelgi sügavamat. Välibasseinide standardsügavus on 1,45 meetrit, kus vett 1,35 meetri jagu: see on paras mõõt, nii et vette hüppel ei põruta jalgu ega ole lastel uppumis ohtu. Inimestel on basseinide suhtes mitmesuguseid hirme. Põhjanaabritel on populaarne ehitada puit sisemusega välibassein. Sellisesse võib talvel vee jätta ning mitte midagi ei juhtu. Betoonist basseiniseinad võib aga jää mõraseks paisutada. Eelarvamuslikult peetakse betoonivalu puidust vastupidavamaks, sest nõukogude ajal tähistas betoon tugevust ja võimsust. Betoonil on omad puudused puidu ees. Puitkarkass on paindlikum ja tänapäeval saab puitu niiviisi töödelda, et mingisugust mädanemisohtu karta ei ole. Soomes ja Rootsis on puitkarkassile ehitatud PVC-materjalist välibasseine tehtud juba 10-20 aastat ja need on põhjamaa oludes väga hästi vastu pidanud. Sisetingimustel on siiski parem kasutada betoonist basseini mis plaaditud.


Valmimisaeg

Puiduga on lood sellised, et see paigaldatakse täpse sügavusega valmis kaevatud auku. Töös ei ole midagi keerukat, projekt valmib tüüpprojekti järgi. On isegi olemas standartsed valmis raamid mille vahel valida, eritellimus oleks alati kulukam. Basseine ehitades tasuks jälgida rootslaste tehnoloogiat ning töövõtteid.

Kui karkass valmis, tihendatakse basseinipõhi ja kaetakse liivaga. Sellele omakorda asetatakse põhjamatt. Seejärel paigaldatakse basseini rahvakeeles kilekott, mis tegelikult on 0,55-1,5millimeetrise läbimõõduga PVC-kile, selle maksumus sõltub juba suurusest. PVC-materjali peljatakse õhukeseks, aga ega ta nii kergesti järele anna, selleks peab noaga kallale minema,” selgitas Saare ja lisas, et PVCd on hõlbus parandada.

Siis juba võib lasta basseini vett, nii palju, et raskus hakkaks PVC katet rõhuma ning PVC saab korralikult ära kinnitada ning ääred ära kinnitada, 15 sentimeetrist veest piisab. Nüüd paigaldatakse ja ühendatakse vee välja- ja tagasivoolutorud ning lisatakse filtersüsteemid. Filtersüsteemide hinnaga tuleb ka arvestada kuna need algavad 1500 eurost. PVC puhul võib ka erinevaid värve tellida, näiteks punast, rohelist, põhivärviks on siiski sinine. Mõnus lisavarustus talvele mõeldes on soojendusseade, mis on võimalik ka basseini lisada, et basseini kasutus oleks aastaringne. Kuna basseinivesi jahtub kiirelt siis suvel üldiselt lülitatakse soojendus välja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga